S námi to zvládneš

Dotaz č. 29

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi pojmem strach a úzkost?

 

Strach je nelibá emoce, nepříjemný prožitek s neurovegetativním doprovodem, zpravidla zblednutím, chvěním, zrychleným dýcháním, bušením srdce, pohotovosti k obraně či útěku. Jde o normální reakci na skutečné ohrožení nebo nebezpečí, které se vyvíjí s věkem, a to od jednoduchých úlekových reakcí kojence k reakcím na složitější situace, které zastupují neznámé prostředí a nečekané smyslové podněty. Postupem času je strach spojován s prožitými zkušenostmi a více vázán na představivost.Náklonnost ke strachu souvisí i s konstitučními vlastnostmi člověka .

Naopak úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možno přesněji definovat. Je provázena podobnými psychikými i somatickými příznaky jako strach.Je to pocit, jakoby se něco ohrožujícího mělo stát, ale postižený si neuvědomuje, co by to vlastně mělo být.

Uzkost se tedy od strachu liší tím, že jejich příčina nebo vyvolávající moment se nenachází v oblasti reálného a konkrétního světa, ale v oblasti myšlenkové, v realitě psychologické.